Galerii: vaata, kuidas saab endisest Tondi kasarmust kaasaegne büroohoone

,

Merekindluse teeninduspersonali jaoks 1912. aastatel ehitatud ajalooline Tondi kasarmu saab täiesti uue sisu ja tähenduse. Park Tondi müügijuht Sandra Metsa ja Studio ARGUSE sisearhitekt Margit Argus rääkisid, kuidas sündis Tallinna üks omanäolisemaid büroohooneid. 

Ohtralt valgust ja avarust

Hoonel on pööning, mis oli ajalooliselt kütmata ruum ja kaks kõrget korrust. Rekonstrueerimise käigus katus soojustatakse ja kolmas korrus võetakse kasutusele antresoolkorrusena. Kui esialgu kasutati hoonet rohkem horisontaalselt – ehk peamine logistika käis mööda pikka koridori, siis nüüd on ruumikasutus vertikaalne ehk läbi kolme korruse. 

Iga büroo sissepääsu ees on suured puitterrassid, mida üürnik saab oma äranägemise järgi sisustada.

“Kõik terrassid avanevad lõunapoolsesse külge, mis meie kliimas on suurepärane eelis,” sõnas Argus. 

Ruumid on avarad ja transparentsed ning tänu büroopindade läbi maja planeeringule jõuab piisavalt päevavalgust kõikjale. Suured aknad, kõrged ruumid ja klaasist pinnad loovad ajalooliselt industriaalses hooones kaasaegse ja moodsa töökeskkonna. Keskses südamikus on laed natuke madalamad, sest see on transiitala – seal on ripplaed, mis varjavad tehnosüsteeme.

“Soovime, et ruumiesteetika oleks pigem puhas ja minimalistlik,” märkis Argus. 

Kaasaegne töökeskkond ajaloolistes ruumides

Tondi 57 kaasaegsetes ridabüroodes pööratakse väga palju tähelepanu heale ventilatsioonile, sisekliimale ja ka valgustusele. Ventilatsiooni projekteerides võtab ventilatsiooniinsener arvesse kehtivaid ehitusnorme, sõltumata sellest, et tegemist on uue või rekonstrueeritava hoonega. Hea õhuvahetus on oluline – siis on inimestel ruumis hea olla ja töötada.

“Kui ruumi CO2 tase läheb liiga kõrgeks, siis inimesed väsivad ja muutuvad uimaseks,” selgitas Argus. 

Uutes kontoriruumides on kesksel kohal imposantne terasest trepp, mis kujuneb iga kontori aktsentelemendiks – on ta siis sinine, punane või must. Iga üürnik saab endale valida meelepärase tooni, mis teeb just selle kontori eriliseks ja isikupäraseks.

 “Muus osas hoiame ruume võimalikult lihtsana,” sõnas Argus. Plaanis on eksponeerida punastest tellistest seina, mis on hoone konstruktiivne osa. 

Kui rääkida modernse sobitamisest ajaloolisega, siis ongi suurimaks sekkujaks teraskonstruktsioonist sisetrepp.

“See loob meeldiva kontrasti uue ja vana vahel ja on dialoogis ajaloolisega,” tõi Argus välja.

“Ja loomulikult uued tehnosüsteemid, kuid need on peidetud oskuslikult korstnalõõridesse ja šahtidesse, mis kamuflaažina hoone arhitektuuri sulanduvad.”

“Oleme praegu välja pakkunud kolm tooni – elektrisinine, bordoopunane ja must –, kuid arendaja lubab toonide valikus olla paindlik,” ütles Argus. 

Kellele need kontorid sobida võiksid?

Tondi kasarmutesse planeeritavad ligi 100-ruutmeetrised kontorid on inspireerivad töökeskkonnad väiksematele disainibüroodele ja loovagentuuridele.

“Kõrged laed, industriaalne keskkond, ent samas avar ja valgusküllane siseruum erineb teistest samalaadsetest kontoripindadest Tallinna üüriturul,” sõnas Argus. Ruumid on loodud selliselt, et iga tulevane üürnik saab ruumi sisustada oma äranägemise järgi.

“Hinnates praeguste huviliste ja üürnike profiile, siis kalduvad sellist tüüpi pindasid eelistama näiteks arhitektid, turundusettevõtted, meediaagentuurid ning üritusturundusettevõtted, kes soovivad midagi teistmoodi ja iseloomuga,” rääkis Park Tondi müügijuht Sandra Metsa. “Lisaks on huvi üles näidanud ka väiksemad IT-ettevõtted, kes tahavad töötajatele pakkuda omanäolist töökeskkonda.” 

Piirkond, kus kõik on olemas

Tondi võlub inimesi just seepärast, et seal põimuvad omavahel erinevat laadi hooned – ajaloolised kasarmud, ühepereelamud, uusarendused ning eri ajastutest ärihooned. Metsa sõnul on piirkonna suurteks eelisteks asukoht, hästi välja arenenud infrastruktuur, looduskaunis keskkond ja läheduses asuvad teenused. Asukoha eelise loob nii teedevõrgustik kui ka ühendus ühistranspordiga.

Park Tondi asukoht on unikaalne, kuna hoone asub magistraaltänava tuiksoonel, mis tagab ettevõtetele suurepärase nähtavuse ja ligipääsetavuse. Samuti ei kulu ülemäära palju aega jõudmaks sadamasse, bussijaama või lennujaama. Tondi asum on roheline elukeskkond, peamiselt on seal madalhoonestus ning piisavalt palju kõrghaljastust. 

Park Tondi müügijuht Metsa sõnas, et projekt valmib mitmes etapis ning kasarmusse loodud büroohooned saavad valmis 2024. aastal.  

Siit leiad rohkem infot Park Tondi ja uute büroohoonete kohta.